fbpx

Vetëm dy lista serbe të regjistruara në KQZ

Në mesnatë skadon afati për regjistrimin e listave të kandidatëve për zgjedhjet lokale në Kosovë.

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kanë bërë të ditur se deri më tash janë paraqitur vetëm dy iniciativa qytetare serbe, të cilat vijnë nga Kosova qendrore dhe rajoni i Anamoravës.

“Deri më tash janë paraqitur 38 subjekte politike, që do të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme komunale. Nga veriu i Kosovës nuk është paraqitur ende asnjë subjekt politik”, ka thënë Miradije Mavriqi nga KQZ-ja, raportojnë mediat serbe.

Zgjedhjet lokale do të mbahen më 3 nëntor, shkruan Tribuna.

Pjesëmarrja e serbëve në këtë proces është parakusht për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, të paraparë me Marrëveshjen e Brukselit.

Të hënën, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka vendosur që në fletëvotime të mos ketë shenja të shtetësisë së Republikës.

Një gjë e tillë ka qenë kusht i Beogradit për t’iu bërë thirrje serbëve të Kosovës që të marrin pjesë në zgjedhje.

Lajme të ngjashme

Back to top button