fbpx

Kotevski për sulmin e policisë: Akt terrorist në Likovë nga UÇK-ja

Institucionet e shtetit mbrëmë kanë qenë të sulmuara nga grupe terroriste. Mbrëmë rreth orës 2.30, një grupë prej 40 personave e kanë sulmuar stacionin policor në Gushincë të Likovës. Ata kanë qenë rëndë të armatosur, të maskuar me uniformë që kanë mbajtur emblemën e UÇK-së dhe kanë folur shqip, tha sot ndihmës-ministri për marrëdhënie me opinionin, Ivo Kotevski sot për incidentin në këtë fshat, në konferencë për media transmeton Portalb nga stacioni policor.

“Katër policë që kanë qenë në ndrim të natës i kanë robëruar. Sulmuesit i kanë çarmatosur ata dhe i kanë lidhur me lidhëse ndërsa njërin nga policët e kanë rrahur. Të gjithë këtë e kanë incizuar me kamerë. Njëri nga sulmuesit, i cili ka folur keq maqedonisht duke pasur serbizma në gjuhë u ka thënë se ata janë nga UÇK-ja dhe se dëshirojnë të ndërtojnë shtet të vetin dhe se as Marrëveshja e Ohrit, as Gruevski e as Ali Ahmeti nuk do ti shpëtojë ata. Ju kanë thënë policëve të largohen, nëse kthehen do ti likuidojnë. Jua kanë marr pajisjet, armët, radiostacionet dhe celularët dhe më pas i kanë thyer. Njëri nga policët i ka liruar nga prangat policët dhe janë larguar në këmbë. Derisa janë larguar kanë dëgjuar gjuajtje. MPB po ndërmerr masa për zbardhjen e gjendjes, ndërsa për shkak të situatës serioze nuk ka më shumë detaje”, deklaroi Kotevski.

Çuditërisht ai nuk kishte informacion të përgjigjej nëse stacioni i policisë është në duart e strukturave të Policisë së brendshme apo jo?

LEXO: Stacioni policor në Gushnicë është okupuar nga persona të armatosur

LEXO: Kryetari i Likovës, Duraku për sulmin në stacion: edhe ne nuk e dimë çfarë ndodh

LEXO: Zymberi: Ngjarja në Gushincë, lojë e fëlliqur e Gruevskit që e bëri me amator

LEXO: Babanovski: Shqiptarët e Maqedonisë asnjëherë nuk përfshihen në lojën për të shpëtuar kriminelët e pushtetit

LEXO: Angellov para disa ditëve paralajmëroi se Qeveria ka paguar 2 milion euro të krijon UÇK të rrejshme

Lajme të ngjashme

Back to top button