fbpx

Ushqimet më të mira për të mbajtur trupin të hidratuar gjatë verës

Kur temperaturat rriten, dehidratimi bëhet një nga problemet kryesore. Një ekspert thotë se disa lloje ushqimesh janë burimi kryesor i ujit dhe ato janë :

sallata

Sallata jeshile : ka 95% përmbajtje uji. Përmban sasi të mira proteinash pa yndyrë dhe pak kalori. Vlera ushqyese gjithashtu është e mahnitshme, me fibër, hekur, calcium dhe acid yndyror Omega-3brokoli

 

Brokoli : ka 98% përmbajtje uji me vlera ushqimore. Është një nga anti-inflamatorët më të mirë që mund të luftojë alergjitë gjatë stinës së verës

molla

Molla : ka  86% përmbajtje uji dhe është një burim i mirë fibrash, vitamine Ckosi

Kosi : është një nga zgjedhjet më mira gjatë verës për të parandaluar dehidratimin sepse ka 85% përmbajtje uji. Është plot me mikro-organizma të gjalla të quajtura pro-biotike të domosdoshme për shëndetin. Kosi është i pasur me protein, vitamina B dhe calcium.orizi

Orizi : kur është i gatuar ka 70% përmbajtje uji. Do t’ju ndihmojë të plotësoni sasinë e humbur të ujit në trupin tuaj. Është i pasur me hekur dhe karbohidrate.

Lajme të ngjashme

Back to top button