fbpx

Arma e re shkatërruese e ushtrisë amerikane (Video)

Topi që shërben për lansimin e dronëve, potencialisht është arma konvencionale më e zhvilluar dhe më e rrezikshme në botë.

Flota amerikane ka një kohë që posedon lanserin që mundëson aktivizimin e deri në 30 dronëve në afat prej 60 sekonda, kurse rezultat është krijimi i ‘rrjeti’ të dronëve që kanë fuqi të jashtëzakonshme, transmeton Indeksonline.

Flota thekson se dronët paraqesin një epokë të re të sistemit autonom ushtarak të operacioneve pa pilot.

Këto armë dhe lanserët zhvillohen në ONR 8 (Office of Naval Research), kurse janë pjesë e sistemit të quajtur LOCUST apo kërcyes. /Indeksonline/

Lajme të ngjashme

Back to top button