fbpx

SHBA zbarkon bombarduesit në Azi si përgjigje ndaj Koresë veriore

Sekretar i Mbrojtjes, Ash Carter, është zotuar se do të zbarkojë edhe më shumë armë në Azi, përfshirë këtu bombarduesit e teknologjisë së fundit, me qëllim që t’i neutralizojë kërcënimet e bëra nga Korea Veriore.

Këto deklarata u bënë nga Carter gjatë një vizite në Seul, si pjesë e një vizite në Japoni dhe në Korenë Jugore, transmeton Indeksonline.

Kjo vizitë ka për qëllim që të rris ndikimin amerikan në Azi, si dhe të zbuz tensionin midis Seulit dhe Tokios.

“Artileria më e re dhe më e mirë po sjellet këtu”, ka bërë të ditur Carter.

Këtu përfshihet bombarduesi amerikan F-35. /Indeksonline/

Lajme të ngjashme

Back to top button