fbpx

Sot mbahen zgjedhjet lokale në Francë

Analistët politik thonë se partia socialiste që gjendet në pushtet mund të përballet me një rezultat të pakëndshëm për ta në zgjedhjet lokale të sotme.

Këto zgjedhje pritet t’i japin shtytje përspektivës së ish presidentit, Nicolas Sarkozy dhe të djathtës ekstreme, Marie Le Pen, njofton REL.

Zgjedhjet po mbahet derisa partitë kanë nisur përgatitjet për zgjedhjet presidenciale të vitit 2017, gjatë së cilave Sarkozy po shpreson t’ia marr pushtetin presidentit aktual socialist, Francois Hollande.

Qeveria e këtij të fundit përballet me kritika rreth ekonomisë jo të mirë dhe papunësisë së lartë.

Koalicioni i qendrës së djathtë të udhëhequr nga Sarkozy e ka fituar raundin e parë të zgjedhjeve lokale që është mbajtur javën e kaluar.

Lajme të ngjashme

Back to top button