fbpx

Vazhdojnë sulmet ajrore kundër rebelëve në Jemen (Video)

Aeroplanët luftarakë shënjestëruan rebelët Huthi dhe aleatët e tyre në kryeqytetit Sanaa të Jemenit, në ditën e dytë të fushatës së udhëhequr nga Arabia Saudite, me qëllim për të ndaluar milicitë shiite të vendosin sundimin e tyre në Jemen.

Agjencitë e lajmeve perëndimore cituan banorët vendas të kenë thënë se sulmet në mëngjes u bënë në pallatin presidencial në Sanaa.

Presidenti Abd-Rabbu Mansour Hadi është larguar nga Jemeni dhe ka arritur në Arabinë Saudite më 26 mars.

Sulme të tjera u kryen edhe në rajonin e prodhimit të naftës Marib, në bazën ajrore Anad, që është në veri të qytetit jugor Aden, bënë të ditur zyrtarët.

Bastion veriore e Saada e Huthis ‘, në afërsi të kufirit saudit, u bombardua edhe gjatë natës, raportoi pavarur faqe jemenas lajm Barakish.net.

Edhe Saada, qytet verior i mbajtur nga rebelët Huthi, pranë kufirit me Arabinë Saudite, u bombardua gjatë natës, raportoi një medium i pavarur jemenas.

Zyrtarët shëndetësore të Jemenit thanë se të paktën 39 persona u vranë nga sulmet dyditore.

Rebelët Huthi kontrollojnë pjesën dërrmuese të veriut të Jemenit si dhe disa provinca jugore./REL

NBC VIDEO

Lajme të ngjashme

Back to top button