fbpx

Rrëzimi i avionit, Merkel, Hollande e Rajoy vizitojnë vendin e përplasjes

Kancelarja gjermane Angela Merkel, presidenti francez Francois Hollande dhe kryeministri spanjoll Mariano Rajoy, mbërritën së bashku në Alpet franceze për të vizituar nga afër zonën e përplasjes së avionit të kompanisë “Germanwings”, ku mbetën të vrarë të 150 personat në bordin e tij.

Merkel, Hollande dhe Rajoy falenderuan grupet e shpëtimit për përpjekjet e tyre në kushte të jashtëzakonshme dhe në një terren tepër të vështirë.

Njëra prej kutive të zeza është gjetur në Digne, disa qindra metra distancë nga pika e përplasjes. Avioni, një “Airbus A320” që ishte nisur nga Barcelona me destinacion Duseldorfin në Gjermani brenda tetë minutave humbi me shpejtësi lartësinë.

Operacioni i kërkimit nisi në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, por terreni i thyer malor vështirëson së tepërmi përpjekjet e gjetjes së pjesëve të Airbus-it të copëtuar, ndaj zyrtarët paralajmërojnë se kërkimet mund të zgjasin disa ditë. Vendi i rrëzimit është rrëpirë e thellë mes Digne-s dhe Barcelonnette-s.

Kompania “Germanwings” tha se 72 nga 144 pasagjerët në bord ishin shtetas gjermanë dhe 35 shtetas spanjollë. Lista me viktimat e tragjedisë nuk është ende përfundimtare dhe ajo që dihet me siguri deri më tani është se mes viktimave janë edhe 16 nxënës gjermanë që ktheheshin nga Barcelona pas një programi shkëmbimi kulturor me bashkëmoshatarët e tyre spanjollë. / Top Channel

Lajme të ngjashme

Back to top button