fbpx

E deklaruar e vdekur, një Britanike mban mend gjithçka!

Britanikja e deklaruar e vdekur nga sulmi cerebral, ka dëgjuar kur mjekët kanë kërkuar nga burri i saj që ta shkëputin mjetet artificiale që e mbajnë në jetë!

Ky është një lajm trishtues i gazetës Mirror: një grua ka jetuar një makth në spital ku mjekët donin të shkëputnin mjetet artificiale të trurit pasi e kanë deklaruar të vdekur.

Incidenti u zhvillua në mars 2014. Jenny Bone, 40, vuan nga një sëmundje e rrallë nervore sindroma Guillain-Barré që e çon një ditë në spital, e paralizuar dhe pa ndjenja, raporton e përditshmja britanike .

Mjekët pastaj pasi zhytet në një gjendje kome, vendosin t’i bëjnë një traketomi (frymëmarrje artificiale) kështu që ajo të mund të marr frymë. Por gjendja e saj është veçanërisht serioze, reflekset nuk i funksionojnë, dhe se nuk ka shanse të mbijeton, kështu mjekët vendosin të thërrasin burrin e saj që ta pyesin nëse mund ta shkëpusin nga frymëmarrja artificiale?

Diskutim rreth pacientit

Por John (burri i britanikes) e mban shpresa dhe refuzon, pavarësisht kërkesës së Jenny – në një diskutim të mëparshëm mes dy bashkëshortëve – kështu që mjekët nuk kanë kundërshtuar.Biseda zhvillohet në dhomën ku pacienti është hospitalizuar duke menduar të jetë në gjendje kome.

Pacientja zgjohet 10 ditë më vonë. Dhe ajo mban mend fjalë për fjalë e asaj që iu tha për atë. “E kam dëgjuar çdo gjë,” tha ajo për Mirror, duke raportuar se ajo nuk ka mundur të përgjigjet për shkak të traketomi që mbante në jetë atë!

Pas dy muajsh shtrimin në spital, Jenny Bone shkon në shtëpi. Dhe ajo do të donte një bukuri pa sëmundjen së saj. Por kjo, është pothuajse në një mënyrë që ajo është aty për të treguar historinë …”Fatmirësisht John nuk më dëgjoi, unë falënderoj atë. Ashtu si shumica e çifteve, ne kishim folur tashmë rreth sëmundjes sime, por unë jam shumë i lumtur që ai nuk e ka shkyçur traketomin nga unë” ka thene ajo.

Lajme të ngjashme

Back to top button