fbpx

SHBA: Duam negociata, Asad jashtë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshirojnë një process negociimi në Siri në të cilën nuk do të përfshihej Presidenti Bashar Asad, raporton Reuters duke cituar të Gjenaralin e Ushtrisë Amerikanë në Turki, John Allen.

Gjenerali Allen tha se pozicioni ameikan kundrejt Bashar Asadit nuk ka ndryshuar, transmeton Indekosnline.

Allen i dërguari special amerikan për të themeluar anti shtetin islamik, mbajti mbledhje me zyrtarë të lartë turk gjatë mbrëmjes të së Martës.

Në një prononcim për mediat, Sekretari Departamentit të Shtetit, John Kerry kishte thënë se Qeveria amerikane do të bisedonte me Bashar Asadin.

Megjithatë, ai u përgënjeshtrua nga Departamenti i Shtetit, duke thënë se Kerry nuk po fliste specifikisht për Asadin, dhe se ai nuk do të bënte ujdi asnjëherë me të. /Indeksonline/

Lajme të ngjashme

Back to top button