fbpx

Zbulohen eshtrat e Servantesit, autorit të Don Kishotit

Një varr qindravjeçar kanë zbuluar ekspertët mjeko-ligjorë në Spanjë, të cilët besojnë se varri i përket shkrimtarit të njohur spanjoll, Muguel de Servantes.

Autori i Don Kishotit u varros në vitin 1616, kisha ku iu dha lamtumira e fundit kohë më parë është rindërtuar. Eshtrat e tij u zhvendosen në fund të shekullit 17-të në një kishë te re.

Pas afër 400 vjetësh shkencëtarët besojnë se janë gjetur eshtrat e njeriut që njihet si “Princi i shkronjave”, dhe gruas e familjes së tij.

Lajme të ngjashme

Back to top button