fbpx

BE i hap rrugë kandidimit të Bosnjes

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian i kanë zhbllokuar rrugën Bosnjes për kandidimin e saj në Union, duke rënë dakord që të nënshkruajnë në një pakt ekonomik dhe tregtar me vendin.

Sipas “Wall Street Journal” udhëheqësit e saj u zotuan të zbatojnë një sërë reformash.

Pakti para-anëtarësimit do të mundësojë mbështetje BE-së dhe Bosnjës që gradualisht të heqin pengesat në tregëti. /TCH

Lajme të ngjashme

Back to top button