fbpx

PERSE (U) HESHT OBAMA !?

Pas tre ditëve Obama morri guximin të thotë një dy fjalë për të dënuar krimin në SHBA… por veç saj ai do të thotë se nuk pajtohem me fjalët e Erdoganit !!?

Erdogan u thotë; “Ku është zëri yt o Obama për vrasjen e tre të rinjëve musliman në SHBA (nga një sulm urrejtjeje fetare)?! Pse nuk e dëgjojmë ate”. Pse heshtet nga media ?! Mos janë më pa vlerë se Charlitë? ! Këta u vranë pa  bërë asgjë të keqe ndryshe nga ata”. Erdogan ka porositur Obaman, Sekretarin e Shtetit John Kerryn dhe Zëvendëspresidentin Joe Biden që të marrin ndonjë qëndrim për vrasjen e të rinjve. “Nëse ju heshtni kur përballeni me incidente të tilla dhe nëse nuk jepni ndonjë deklaratë, atëherë bota do të qëndrojë e heshtur karshi jush”!

… Deri këtu është gjithçka në rregull. Por atëherë përse hesht Obama??

Nëse na kujtohet vitin e kaluar më 4 nëntor në SHBA u bënë Zgjedhje qëishte një Zhvillim historik për demokratët në Kongres gjatë zgjedhjeve në mes të mandatit.Obama humbi rejtingun në aspektin politik, dhe si përfundim doli se Obama kishte humbur bindshëm si lider i SHBA-ve. Kjo në vend do të bëjë buj të madh dhe ne fakt ishte edhe fillimi i fundit të Obamës si dhe të “Demokratëve” përball “Republikanëve” (kjo gjë mbështetet deri tek “Lufta Qytetare e vitit 1861” më sakt më thënë Lufta e fsheht mes Federalistëve dhe Kon-federalistëve, gjegjësisht mes Protestantëve dhe Katolikëve)!  Të rikujtojm që në mandatin e parë Obama u deklarua se i takon haptas besimit Katolik!
Në SHBA, republikanët kanë marrë vende të mjaftueshme në zgjedhjet për Kongresin që u sigurojnë kontrollin e Senatit. Republikanët arritën të rimarrin kontrollin e Senatit pas 8 vjetësh.

Kështu do të inskenohet gjojase VOTUESIT ishin të pakënaqur me PRESIDENTIN OBAMA, dhe me drejtimin që ka marrë vendi. Partia e presidentit që është në mandatin e dytë, zakonisht humb terren dhe rënia e mbështetjes për presidentin duket se i dëmtoi shanset e kandidatëve demokratë në gjithë vendin. Mesazhi kryesor ishte që vendi të distancohet nga Presidenti Obama. Vendi të kthehet tek qendra e djathtë, aty ku e do populli amerikan, të parapar sipas njerëzve të nën hijes.

Zgjedhjet në mes të mandatit zakonisht përqëndrohen tek çështjet e brendshme. Por këtë vit, rreziku ishte Shteti Islamik i përqëndruar në Lindjen e Mesme si përçarës i forcave mes arabëve dhe muslimanëve. Nëse e  shikojmë hartën se ku është pozicionuar ISIS-i, do të shohim se këtu fshehet një sekret i planifikuar nga shtetet e mëdha të dirigjuara nga shteti kriminel Israelit. Vendosja e ISIS-it në mesin e vendeve më të fuqishme islame si : Turqia, Egjipti, Jordania, Aarabia Saudite Siria, Iraku, Irani, Pakistani, Avganistani etj. do të arrijmë në përfundim se janë këto qëllime të mëdhaja si dhe frika për humbje të sigurise së kufijve të Israelit, gjë për të cilën Netanjahu reptësisht do ta sulmoj Obamën i cili kërkoi nga Israeli që të jetë më i matur gjatë përdorimit të forcës ndaj Palestinezëve !

Kjo për Netanjahun do të ishte fundi i durimit ! Prandaj ai morri rrugën drejt SHBA-ve tek “Lobi Çifut”, duke i kërkuar atyre që Obama të heshtet! Dhe ajo ndodhi! Obama u hesht nga William Cohen, i cili ishte emri më i besueshëm i ish presidentit Clinton. Ai do të kaloj në vend të Ministrit të Mbrojtjes Chuck Hagelit, i cili kërkonte qartësi në politiken e Sirisë dhe prandaj ai edhe shkoi. Marrëveshja mes Obamas dhe Erdoganit parashihte pashmangshëm shkuarjen e Bashar Asadit nga pushteti si dhe bombardim të pozicioneve të ISIS-it.

Dhe tani në vend të Hagelit do të vjen William Cohen, ish Ministri i Mbrojtjes sëperiudhës së Clintonit. Obama nuk kishte forcë që ta mbroj Hagelin. Por para disa ditëve një funksionar i lartë të Departmentit Amerikan Mckain, publikisht ndjeu fajësi për shkak të mosdëgjueshmëris ndaj këshillave të Ministrit të Jashtëm të Turqisë Davutogllut, për një intervenim me kohë në Siri për t’u eliminuar nga regjimi Bashar Asadi.

William Cohen, pas vete ka një familje të madhe jehudësh, nëna e tij ishte  protestante, kurse babai jehud rus. Ai në kohën kur ishte si Ministër i Mbrojtjes në Lindjen e Mesme, bëri bum të madh në shitje të armëve!  Ai  përmes “Cohen Group” e morri në dorë Rotën e Pensilvanisë, me të i’u morrën  edhe ingerencat nga dora e Obamas…

William Cohen dhe ish ambasadori në Turqi Grosmann, ishin po ata që tërhoqën nga Turqia Hoxhën e Xhemaatit Kontravers Gyleniste drejt SHBA-ve, në Pensilvani gjatë viteve të ’90-ta. Ai u morr aty nën mbrojtje të tij!  Cohen dhe Grosmann tani Pensilvanin e tërhoqen në Shtëpinë e Bardhë!

Kështu u bë e qartë se edhe Turqia do të vëndohej në shënjestër të Israelit duke u mbrojtur në këte mënyrë edhe jetëgjatësia e ASADIT.

Familjet që mbanin Mediat Globale, duke e rrethuar Kryetarin Obama në fund e kaluan në dorë!! Këta dy familje Çifute të mëdha të mediave kërkonin, kryetari të pasifizohej! Obama më nuk kishte qasje në mediumet dhe planet që bëheshin pa lejen e tij. Emrat që njiheshin si zëdhënës, jepnin deklarata në mediume pa lejen e Obamës. Për çfar po bisedonin, Obama e fundit do të kuptonte. Ndërsa kërcënimet kundër Presidentit Obama nga supremacistët e bardhë dhe ekstremistë të tjerë të djathtë u rritën shumë gjatë vitit të parë të tij në post, Crawford synoi gjithashtu të vriste Presidentin Obama me “një dozë vdekjeprurëse rrezatimi”. Ai ju afrua grupeve të Ku Kluks Klanit dhe atyre hebreje etj.

Tani e kemi qartë përse Obama nuk morri pjesë në homazhin defilues të  Parisit, sepse atje ishte Netanjahu i cili me Cohenin dhe CIA-n inskenuan vrasjet në Charlie Hebdo, shkaku se do të njihte Franca shtetin Palestinez…

Nëse duhet të dijmë pse Obama është më i rept me shtetin Israel dhe Kryeministrin Netanjahu, është vija e Obamës që vjen më e afërt me tabanin e popullit amerikan… ! Dmth, Obama dhe Sekretari i Shtetit John Kerry dhe Zëvendëspresidentin Joe Biden u heshtën nga skena politike botërore! Prandaj Erdogan u’a drejtoj ato fjalë të lart cekura; “Ku jeni sot o lider ! Pse nuk vepruat kur ishim tok. Tani shihni se unë jam ende lider në skenën botërore, e ku jeni ju” !

Tags

Lajme të ngjashme

Shiko edhe
Close
Back to top button
Close