fbpx

Zbukurohuni falë efekteve çudibërëse të limonit

 • Pastron poret
  Në saj të vlerave të tija antiseptike, lëngu i limonit i përdorur edhe në fytyrë pastron lëkuren e saj nga pikat e zeza.
 • Shkëlqen lëkuren
  Vitamina C dhe acidi citrik kane fuqi pastruese dhe shkëlqyese për lëkuren. Një luge lëng limoni, një luge argjil i gjelbër pluhur dhe disa pike lëng trëndafili janë një maske shume e mirë për lëkuren e fytyrës. Hiqeni pas dhjetë minutash.
 • Buzë të buta
  Përpara se të shkoni për të fjetur, lyejini buzët me pak lëng limoni dhe shpëlajini në mëngjes.
 • Thonj të shëndetshëm
  Një përzierje e lëngut të limonit me vajin e ullirit janë një ilaç i mirë për thonjtë, të cilët mbahen për pak minuta në këtë përzierje. Shërben edhe për pastrimin prej shenjave të bojës dhe duhanit.
 • Një gotë ujë me limon në mëngjes
  Kjo ndihmon në përmirësimin e metabolizmit dhe aktivitetin e stomakut.
 • Eliminon njollat e moshës dhe të shtatzënisë
  Lëngu i limonit i aplikuar rregullisht mund të ndihmojë në eliminimin e shenjave të moshës dhe shtatzënisë. Për këtë, pak lëng limoni shtohet në kremin hidratant të fytyrës dhe atë përdoreni më pas si zakonisht.
 • Flokë të butë dhe të shndritshëm
  I përdorur vetëm ai ndihmon në eliminimin e zbokthit. E përzier edhe me vaj ulliri shërben për t’i dhënë më shumë ndriçim atyre.
 • Kundër qeskave nën sy
  Një copë pambuk me limon mund të vendoset mbi to, dhe nëse kjo nuk bën efekt, atëherë aty mund të vendosni për 20 minuta nga një fetë limoni.
 • Dhëmbë më të bardhë
  Një lugë me lëng limoni, një me sodë bukë, të përziera, mund të shërbejnë për të zbardhur dhëmbët duke i fërkuar ato me një copë pambuk të përshtatshëm. Për të vazhduar më pas me larjen e zakonshme të tyre.
Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close