fbpx

BBC: Hungaria kërcënon me mbyllje të kufijëve

Shteti hunharez, ka kërcënuar me mbylljen e kufijve, për shkak se sipas autotiteve qeveritare atje, në mënyrë mund të parandalohet hyrja ilegale e kosovarëve që vijnë nëpërmjet Serbisë.

Siç shkruan BBC, nga shtatori i vitit 2014, më se 30,000 njerëz janë kapur duke tentuar që të bëjnë këtë udhëtim.

Shumica janë migrantë ekonomik, që tentojnë të ikin nga varfëria dhe papunësia. /Indeksonline/

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close