fbpx

Berlini: 50,000 të vrarë në Ukrainë!

Gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung citon burimet e inteligjencës në Gjermani të kenë thënë se numri i njerëzve të vrarë në lindje të Ukrainës është gati dhjetë herë më i madh se shifrat zyrtare.

Sipas gazetës, atje janë vrarë rreth 50,000 njerëz prej se ka nisur konflikti i armatosur midis forcave qeveritare dhe rebelëve pro-rusë, në prill të vitit 2014, transmeton rel.

Kjo shifër është dramatikisht më e lartë se të dhënat që kanë ofruar Kombet e Bashkuara.
Sipas OKB-së, në luftime janë vrarë afro 5,400 njerëz.

Inteligjenca gjermane është cituar të ketë thënë se këto shifra janë “shumë të ulëta dhe jo të besueshme”.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close