fbpx

Dy gra nga Shkupi janë infektuar nga minjtë

Dy gra nga Shkupi janë shtrirë në Klinikën Infektive në Shkup për shkak se janë infektuar nga minjtë.

Sëmundjen “Tularemia” e kanë fituar nga jashtëqitja i minjve që i kanë pasur pa ditur në shtëpi. Ata kanë dhimbje të mëdha dhe temperaturë të lartë dhe në Klinikën Infektive do të qëndrojnë së paku 2 javë për shërim.

Simptomat e kësaj sëmundje janë si të gripit me temperaturë të lartë dhe , dhimbje në eshtra dhe fyt.

Rasti është paraqitur edhe në Institutin për Shëndet Publik në Shkup.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close