fbpx

Durguti përmirësohet në ATP renditje për 86 pozita

Tenisti shqiptar Besir Durguti me paraqitjet e tija të suksesshme në turne të ndryshme, ka bërë që të arrijë ngritjen më të madhe nga tenistët e Maqedonisë në ATP listën e fundit e cila është publikuar së fundmi.

Shkupjani ka arritur që të përmirësojë renditjen e tij për plot 86 pozita dhe tani është në vendin e 1.309 me 5 pikë.
Pastaj tenisti më i mirë i ranguar nga Maqedonis, Tomisllav Jotovski ka përjetuar ngritje për 4 pozita dhe tani është i 544-ti me 60 pikë.

Tenistët e tjerë nga Maqedonia në konkurrencën e meshkujve si Dimitar Grabul ka pësuar rënie për 22 pozita dhe tani është i 665-ti, Stefan Micov ka humbur 3 pozita i radhitur tani i 1.305 me 5 pikë, ndërsa Shëndrit Deari ka humbur 6 pozita dhe tani është i 1.376 me 4 pikë.

Në konkurrencën e femrave Lina Gjorçeska gjithashtu është ngritur për shtatë pozita dhe tani është e 389-ta me 79 pikë nga 21 turne të zhvilluara.

Top 5 në ATP lista
1. Novak Gjokoviq 13.045
2. Roxher Federer 9.245
3. Rafael Nadal 5.745
4. Endi Marej 5.515
5. Kei Nishikori 5.205

Top 5 – WTA lista
1. Serena Viliams 9.776
2. Marija Sharapova 8.210
3. Simona Halep 6.571
4. Petra Kvitova 6.480
5. Karolina Vozniacki 4.565

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close