fbpx

Marsh protestues në Shkup në përkrahje të protestave në Kosovë

Në rrjetin social Facebook është paralajmëruar mbajtja e një marshi solidarizues me protestat në Kosovë. Nga Unioni i Studentëve që bën organizimin e këtij marshi bëjnë thirrje për pjesëmarrje sa më të madhe të qytetarëve, duke bashkangjitur edhe thirrjen për mbarëvajtje të qetë dhe paqësore të marshit. Marshi i së shtunës është paraparë që të fillojë nga hapësira para xhamisë së “Murat Pashës” në çarshinë e Shkupit nga ora 13:00 dhe të përfundojë para ambasadës së Republikës së Kosovës në Shkup.

SHENJA kontaktoi me Enes Nezirin, anëtarin e Parlamentit Studentor në Universitetin e Evropës Juglindore, i cili është njëri ndër iniciatorët e këtij marshi.

Ai thotë se arsyeja kryesore për mbajtjen e këtij marshi është mbështetja për vëllezërit nga Kosova.

“Ata na kanë mbështetur po me të njëjtin rast, pra me protesta përkrahëse, siç ishin ato ditët e verës së korrikut që protestuam kundër vendimit të gjyqit në rastin “Monstra”, e me çka edhe ata moralisht na kanë mbështetur, ku në çdo qytet të Kosovës kanë marshuar me moton “SHKUPI JEMI ME TY”, deklaron Neziri.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close