fbpx

Basha: Dita e parë e pranverës së protestave për të drejtat ekonomike dhe sociale të qytetarëve (Video)

Kryetari i Partisë Demokratike falenderon qytetarët në mbarë vendin që iu përgjigjen thirrjes së opozitës për protesta kundër cmimit më të shtrenjtë të karburantit në rajon e në Europë. Basha paralajmëron protesta të tjera masive, nëse qeveria nuk tërhiqet nga taksat e larta, e nëse nuk mban premtimin për cmimin e energjisë.

Dua të përgëzoj qytetarët shqiptarë anë e mbanë vendit, në Sarandë, në Vlorë, në Fier, në Lushnjë, në Durrës, në Lezhë, në Tiranë, në Shkodër, në Korçë, në Elbasan, në Dibër, në Kukës, në Gjirokastër, në Berat, e kudo, në akset kombëtare, që iu përgjigjën thirrjes së Partisë Demokratike, për të protestuar në mënyrë qytetare, duke fikur makinat e tyre sot në orën 11:00, në shenjë proteste dhe refuzimi të qeverisë Rama-Meta, e cila, me taksat e saj, që arrijnë 1008 lekë për cdo litër karburanti, ia ka dalë ta kthejë Shqipërinë në vendin lider të çmimit të karburantit në Ballkan, në Europë dhe me gjerë, për një popull, të ardhurat mesatare të të cilit, janë tre herë më të vogla se të ardhurat mesatare të Bashkimit Europian.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close