fbpx

Sipas faqes Numbeo Tetova rezulton e pesta në botë me ajrin e ndotur

Sipas faqes Numbeo, e cila rendit orë pas ore qytetet nga mbarë bota sipas indeksit të ndotjes, Tetova rezulton e pesta në botë.

Renditja në këtë pozitë është bërë mëngjesin e sotëm, ndërsa vetëm një natë më parë, qyteti me shumicë shqiptare renditej i dyti në botë, fill pas qytetit Akra të Ganës.

Ndërsa Tetova është e pesta, qytetet kineze si Ksian, Shenjang, Pekin renditen më poshtë, edhe pse nuk kanë të krahasuar me një qytet të vogël siç është Tetova, as në numër popullsie dhe as në zhvillim industrial.

Shkupi, ndërkaq, renditet në pozitën 24 dhe rezulton të jetë më i ndotur se Shangai, Teherani dhe Meksikoja.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close