fbpx

96 vjet që nga vdekja e Ismail Qemalit‏

Sot bëhen plotë 96 vjet që kur ka vdekur Ismail Qemali.

Ai vdiq në rrethana misterioze më 24 janar në Peruxhia të Italisë ku edhe është varrosur.

Nuk ka të dhëna të sakta por mendohet se Qemali është helmuar.

Më 28 Nëntor të vitit 1912, Shqipëria shpalli Pavarësinë dhe Ismail Qemali ishte kryeministër i parë i Shqipërisë. Në shpalljen pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare.

Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë, Asambleja e Vlorës formoi qeverinë e parë të Shqipërisë së Pavarur të drejtuar nga Ismail Qemali./Indeksonline/

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close