fbpx

Pas vdekjes së mbretit arab, Elizabet II bëhet monarkja më e vjetër në botë

Mbretëresha e Britanisë së madhe, Elizabeta e dytë, është bërë monarkja më e vjetër, pas vdekjes në moshën 90 vjeçare të mbretit të Saudisë, Abdullah bin Abdulaziz.

Elizabet mbush 89 vjet në muajin prill, ku gjithashtu në shtator bëhet edhe monarkja që ka qëndruar më së gjati në fronin e monarkut të Britanisë, transmeton “telegraph”.

Ajo është një nga tetë mbretërit tetëdhjetëvjeçarë në botë, me disa të tjerë, duke përfshirë Mbretin e Tajlandës dhe Perandorin e Japonisë.

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close