fbpx

Shteti misterioz: Në brendësi të Koresë Veriore (Video)

Udhëheqja e shtetit më të mistershëm në planet u ndryshua në vitin 2011 kur Kim Jong-un u bë udhëheqës i lartë i Koresë së Veriut pas vdekjes së babait të tij.

Qasja e Kim në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara dhe komunitetin ndërkombëtar ka qenë e përshkruar si e çrregullt, transmeton Telegrafi.

Që nga ardhja në pushtet, ai lëshoi një raketë me rreze të gjata, kreu një provë bërthamore dhe është akuzuar për orkestrimin e një cyber-sulmi në Sony Pictures.

Al-Jazeera ka bërë një reportazh rreth jetës së këtij vendi nën udhëheqjen e Kim Jong-un dhe marrëdhëniet e tij me SHBA-të, përmes takimeve me njerëzit atje, intervistave ekskluzive me të larguarit e fundit, si dhe ekspertë dhe studentë të njohur të këtij vendi. /Telegrafi/

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close