fbpx

NATO: Rebelët po zmbrapsin ushtarët ukrainas

NATO vlerëson se separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës janë duke zgjeruar territorin e tyre, duke zmbrapsur trupat ukrainase drejt perëndimit.

Komandanti i lartë ushtarak i NATO-s, gjenerali Philip Breedlove, ka thënë se situata në “vijën e kontaktit” në lindje të Ukrainës “nuk është e mirë”.

Breedlove ka shtuar se NATO-ja “nuk është kërcënim për Rusinë” dhe se vetëm kërkon të rivendosë normat evropiane, të tilla si “respektimi i kufijve ndërkombëtar dhe sovraniteti i shteteve”.

Ai ka thënë se aleanca po ashtu do të kërkojë që të rikthejë komunikimin me shefin e forcave të armatosura ruse, gjeneralin Valery Gerasimov.

NATO ka ndërprerë kontaktet me liderët ushtarakë të Rusisë për disa muaj, për shkak të konfliktit në lindje të Ukrainës.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close