fbpx

Disa ushqime që ju ndihmojë të përqendroheni

Ka disa ushqime të cilat janë veçanërisht të pasur me substanca si kripërat minerale, antioksidantët dhe aminoacidet, të cilët ndihmojnë në përmirësimin e funksioneve të trurit.

Kombinimi i këtyre ushqimeve të shëndetshme në dietën tuaj të përditshme ndihmon trurin të punojë më mirë duke rritur përqendrimin. Ngrënia e ushqimeve të shëndetshme (këshillohen të jenë integralë dhe natyralë/bio), fjetja mjaftueshëm, e aktiviteti fizik që redukton stresin, janë disa nga faktorët kyç që ndikojnë në aktivitetin e trurit dhe rrisin mundësitë për të qenë të përqendruar.

Ju ndodh shpesh që në punë të shpërqendroheni, të mos arrini në kohën e duhur në mbledhje, të ngatërroheni dhe të pini shumë kafe për të mbajtur zgjuar receptorët tuaj? Nëse po, ju këshillojmë të provoni një dietë ku të kombinoni ushqimet e mëposhtme, dhe keni për ta parë se sa do të forcohet kujtesa juaj, e si rrjedhojë, do të rritet përqendrimi.

– Çokollatë fondente dhe kafe

– Salmon

– Farat e lulediellit dhe të kungullit

– Arrat

– Bananet dhe mollët

– Borronica

– Avokado

– Drithërat

– Bishtajoret

– Veza

– Brokoli dhe lule lakër

– Qepa

– Spinaqi

– Çaji jeshil dhe xhinxheri.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close