fbpx

Shërbimi britanik, MI5 nis rekrutimin e fëmijëve si agjentë sekretë

Shërbimi britanik i sigurisë, MI5 ka filluar operacionin “Petra” për të frymëzuar nxënësit e shkollave që të bëhen me agjentë.

Fëmijë të moshave nga 8-14 vjeç do të aplikojë nëpërmjet programit mjaft popullor “Blue Peter”, për tu bërë kandidatë të mundshëm nëpërmjet sfidave fizike dhe psikike, nëse kanë aftësitë e nevojshme për t’u rekrutuar si agjentë sekretë.

Identitet i MI5-ës u zbulua vetëm në vitin 1992, kur ai u bë i njohur publikisht. Një vit më vonë, Stella Rimington, e para grua drejtuese e këtij shërbimi, u shndërrua në agjentin e parë sekretë që pozonte hapur para kamerave./BW/

Lajme të ngjashme

Shiko edhe
Close
Back to top button
Close