fbpx

Si të qëroni qepët pa ju djegur fare sytë

Mësoni disa këshilla te vlefshme si te qëroni qepët pa lotuar.

Ja disa ide shume te mira se çfarë te bëni qe te mos ju djegin sytë ndërkohë qe do qeroni qepe.

1. Qërojini qepet duke e mbajtur rubinetin e ujit hapur.

2. Vendosni pak tul buke ne majën e thikës.

3. Lyejeni me pak lëng limoni tehun e thikës.

4. Para se ti grini, hiquani cipen sipër dhe lërini për 15 minuta ne ujë me limon.

5. Futini qepet ashtu si janë për 1 minute ne ujë te ngrohte. Me pas nxirrini, iu prisni fundin dhe majën dhe shtrëngojeni fort cipen. Ajo ka për te dale lehtësisht.

6. Futini 1 ore para se t’i qëroni ne ngrohe. I ftohti bllokon enzimën përgjegjëse qe shkakton djegien.

7. Kur t’i qëroni dhe kur t’i prisni vendosni syze noti./ Ikub

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close