fbpx

Kadare: Jemi komb evropian

Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare duke komentuar ngjarjet në Paris është shprehur se shqiptarët janë një komb evropian dhe me parime të drejta civilizuese.

“Është një komb i vetëdijshëm, është një komb me identiteti europian, ka lindur në kontinentin europian, midis qytetërimit europian. Është në gjuhë, kulturë, mentalitet e kujtime kombëtare europian”, thotë Kadare për Express.

Sipas Kaderesë, kombi shqiptar është evropian në kulturë, në gjuhë dhe në histori. /albeu

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close