fbpx

Të gjitha ngjarjet më të rëndësishme në sport gjatë vitit 2014!

Portalb ju prezanton të gjitha ngjarjet më të rëndësishme në sport në Maqedoni dhe botë gjatë vitit 2014, të radhitura kronologjikisht.

Përzgjedhur nga: Hajrush Mani

                                                         JANAR

Data – Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
2 Janar Manchester United është tmerruar në ndeshjen e parë të vitit 2014 http://bit.ly/13zPs0r

 

3 Janar Klubi i Futbollit Shkupi ka vazhduar me blerjet në merkaton e janarit. http://bit.ly/13t3PTM

 

9 Janar Për herë të parë Komuna e Kërçovës në mënyrë solemne sportist më e mirë i vitit është shpallur, Ardian Cuculli futbollist i Shkëndijës së Tetovës. http://bit.ly/1Huv0em

 

10 Janar Reprezentacioni i Maqedonisë, ndeshjen e parë zyrtare në vitin 2014 do të zhvillojë më 5 mars kundër Letonisë. http://bit.ly/1zsKznH
13 Janar Cristiano Ronaldo e ka fituar Topin e Artë për vitin 2013. http://bit.ly/1CuoyWx

 

14 Janar Shkëndija ka firmosur kontratë me katër futbollistë të ri. http://bit.ly/1E6Ha0M

 

31 Janar Nexhipi largohet nga Shkëndija. http://bit.ly/1reC0K5

                                                      SHKURT

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
 1 Shkurt Luis Aragones, ish trajneri i kombëtares së Spanjës, ka ndërruar jetë në moshën 75. http://bit.ly/1wgXHVy

 

7 Shkurt Filluan Lojërat Olimpike Dimërore në Sochi. http://bit.ly/1wh05vs

 

8 Shkurt Klubi i Mundjes Liria është kampion i ri i Maqedonisë.  http://bit.ly/1reEvw1

 

9 Shkurt Beraj Jakupi në finale të Kampionatit Evropian në Karate U-21, ka triumfuar duke mbrojtur edhe një herë titullin kampion. http://bit.ly/1Cuyob0

 

20 Shkurt Schalke po tenton të marrë në ekipin e parë fenomenin, Donis Avdijaj.  http://bit.ly/13AjOjd

 

23 Shkurt Kombëtarja shqiptare është përfshirë në Grupin I për kualifikimet e KE 2016 në futboll, në një grup tejet të vështirë me Portugalinë, Danimarkën, Serbinë dhe Armeninë.  http://bit.ly/1zeTjbU

 

28 shkurt Me ndeshjet e xhiros së 20-të, vazhdojnë garat në Ligën e parë të Maqedonisë në futboll. http://bit.ly/13zWe6n

 

                                                      MARS

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 mars Femrat myslimane të cilat luajnë futboll, tash e tutje do të jenë në gjendje të bartin shaminë. http://bit.ly/1wCPgcm

 

2 mars Derbi i xhiros së 16-të të Ligës së Dytë të Maqedonisë, në mes skuadrës së Dritës dhe Shkupit nuk e ka pritur fundin. http://bit.ly/1whmDfP

 

5 mars Ndeshja miqësore historike e Kosovës kundër Haitit ka përfunduar 0:0. http://bit.ly/1HvmiwA

 

9 mars KM Liria edhe njëherë dëshmoi se nuk ka konkurrencë http://bit.ly/16MOrUB

 

14 mars Drejtori i reprezentacionit të Maqedonisë në futboll Petar Miloshevski ka humbur jetën në një aksident. http://bit.ly/1zf3Svp

 

15 mars Kosova do të jetë shumë shpejt pjesë e kualifikimeve të FIFA-s. http://bit.ly/1CBEaF1

 

16 mars Sezoni i Formulës 1 nisi zyrtarisht me shumë surpriza. http://bit.ly/1zR14aS

 

23 mars Barcelona është fituese e superderbit “El Clasico”. http://bit.ly/1zf4i58

 

25 mars Në muajin maj në Tampere të Finlandës do të zhvillohet kampionati evropian në karate për senior, Maqedoninë do ta përfaqësojnë Kërbliçi dhe Jakupi http://bit.ly/1A0aDFC

 

31 mars Kanë filluar garat e Super Ligës së Maqedonisë në basketboll. http://bit.ly/1A0bS7D

 

                                                     PRILL

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 prill Ndeshjet e para çerekfinalja të Ligës së Kampionëve fillojnë me dy duele gjigantesh. Machester United  – Bayern Munichun,  Barcelona – Atletico Madrid. http://bit.ly/1JOEpl8

 

2 prill Jasin Rexhallari, është eliminuar në çerekfinale të Kampionatit Evropian të mundjes http://bit.ly/13X8gHO

 

6 prill Otmar Hitzfeld e ndjen seriozisht rrezikun e largimit të futbollistëve kosovarë nga Zvicra http://bit.ly/1zfpdF3

 

8 prill Peshëngritësi shkodran Erkand Qerimaj është shpallur kampion Europe http://bit.ly/13tD95x

 

10 prill Nderim Nexhipi, blerja më e mirë e Partizanit në janar. http://bit.ly/1rf4vHG

 

11 prill Nuri Seferi ka kënaqur me fitore të pranishmit në “Arena Halle. http://bit.ly/1x0fu8w

 

21 prill Sulmuesi shqiptar nga Gostivari, Admir Mehmedi, është përzgjedhur në formacionin më të mirë të xhiros së 31-të të Bundesligës gjermane nga ‘Goal.com’. http://bit.ly/1zu4baZ

 

24 prill Talenti 19 vjeçar i Manchester United që është deklaruar i gatshëm për të luajtur me Belgjikën në Kupën e Botës që do të zhvillohet këtë verë në Brazil. http://bit.ly/1vkbATQ

 

30 prill Atletiko Madrid ka realizuar fitore në takimin e dytë të garës më të madhe evropiane për klubet, me ç’rast u kualifikuan në finale të Champions League, ku do të takohet me Real Madridin. http://bit.ly/1sUkKWj

                  

                                                     MAJ

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 maj “Madridi në Qiell”- Ky është titulli kryesor i të përditshmes spanjolle “AS” http://bit.ly/1vdHCzJ

 

4 maj Skuadra e Napolit ka arritur të triumfoi përballë Fiorentinës, në finale të Kupës së Italisë http://bit.ly/1xjGOkk

 

4 maj Derbi në Tetovë mes Shkëndijës dhe Renovës ka përfunduar në të mirën e kuqezinjve me rezultat 5-0. http://bit.ly/1xOdZMp

 

4 maj Juventusi shpallet për të 30-n herë kampion Italisë. http://bit.ly/1ALIYbE

 

7 maj Rabotniçki ka fituar trofeun e tretë në Kupën e Maqedonisë http://bit.ly/1tfqwaw

 

8 maj Sejfullahu i pesti në Evropë për kadet http://bit.ly/1xf8YK3
10 maj Carles Puyol varë këpucët në gozhdë. http://bit.ly/13xkG83
10 maj Futbollistët shqiptar në “Brazil 2014” http://bit.ly/1vqYmEM
11 maj Zanetti, i ka dhënë lamtumirë futbollit http://bit.ly/13xkN3x
11 maj Rabotniçki kampion, Renova mbetet në Ligën e Parë http://bit.ly/1B7VOyY

 

11 maj Manchester City është kampioni në Premier ligën angleze. http://bit.ly/13xkXb4

 

14 maj Sevilla kampione e Ligës së Evropës http://bit.ly/1t141QY
16 maj Nuri Seferi Kampion Evrope http://bit.ly/1GZkH3w
17 maj Atl. Madrid sundon futbollin spanjoll http://bit.ly/1wmKquF
21 maj Ligat e Maqedonisë, me format të ri http://bit.ly/13G6lXm
31 maj Ekipet shqiptare mbesin në Ligën e Tretë http://bit.ly/1x5Hc3X

 

                                                 QERSHOR

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
2 qershor Ertan Demiri ndahet me Partizanin http://bit.ly/1Ein57N
5 qershor Roj Ferençina trajneri i ri i Shkëndijës së Tetovës http://bit.ly/1Einh71

 

6 qershor Maznov përforcimi i parë i Shkupit http://bit.ly/1Einkzz
6 qershor 10 fakte të çuditshme për Botërorin http://bit.ly/1wIQRxj
8 qershor Yjet që do të mungojnë në Botëror http://bit.ly/13xpFFJ
10 qershor Mustafi shqiptari i parë “gjerman” http://bit.ly/1A89hsq
13 qershor Brazili nuk ka lejuar befasi në hapje të botërorit duke e mposhtur Kroacinë me rezultat 3:1 http://bit.ly/1xOphQX

 

14 qershor Jasir Rexhallari, ka fituar vendin e parë për Maqedoninë në konkurrencë të seniorëve në Lojërat Mesdhetare http://bit.ly/1tfH96b

 

16 qershor San Antonio rrëmben titullin kampion http://bit.ly/1ALVVCm
22 qershor Referët eliminuan Bosnjën http://bit.ly/1B85zgD
24 qershor Suarez te Barca? Real kundërpërgjigjet me Falcao http://bit.ly/13Gd6Zb

 

24 qershor Italia është eliminuar nga Kupa e Botës që në fazën e grupeve http://bit.ly/16SDBMY

 

25 qershor Shkupi ndezi motorët për sezonin e ri http://bit.ly/1x5Ib4b

 

28 qershor Shaqiri në Top 10 të FIFA-s http://bit.ly/1B51GsV

 

30 qershor Kupa e Botës shënon rekorde të transmetimit online http://bit.ly/1wmSCuU

 

                                               KORRIK

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 korrik Shkëndija fillon aventurën evropiane http://bit.ly/1JRulro
3 korrik Kandidatët për portier më të mirë në Botëror http://bit.ly/1ve0crD

 

5 korrik Super gjysmëfinale, Brazil – Gjermani http://bit.ly/1ve0iiR
5 korrik FILA përmirëson gabimin, Sejfullahu i treti në Evropë http://bit.ly/1wmZ7Oy

 

6 korrik Januzaj Kërcënohet me vdekje http://bit.ly/1wJ2RPk
7 korrik Dolën në shitjet fanelat e Suarezit te Barcelona http://bit.ly/140JLth

 

8 korrik Përballje shqiptaro-serbe edhe në stadiumet e Brazilit http://bit.ly/1wmZqJ6

 

8 korrik Reali pranon ofertën e United për Di Maria http://bit.ly/1x5K9RO

 

8 korrik Gjermania fitoi 7:1Brazilin http://bit.ly/1CG0Kze
10 korrik Mustafi në Top 10 më të shpejtit në Botë http://bit.ly/13GiUSu

 

12 korrik Holanda e treta në Botë, turpërohet Brazili http://bit.ly/1B8hPxE
13 korrik E gjithë Bota me sy nga Maracana http://bit.ly/140KkDc
13 korrik Gjermania kampion bote! http://bit.ly/1zAIF4j
14 korrik Shkodran Mustafi, i arti i botërorit http://bit.ly/13xudMm
24 korrik Zyrtare: Alimi vishet kuqezi http://bit.ly/1t1t3zo
31 korrik Shkupi e Tirana u ndanë në paqe http://bit.ly/1EiG9Ts

                                                           GUSHT

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 gusht Izraeli vrau futbollistin më të mirë Palestinez http://bit.ly/1vgjv3y

 

2 gusht Filloi sezoni i ri i kampionatit të Ligës së Parë të Maqedonisë në futboll, ndërsa nderin për të hapur sezonin e kishin dy skuadrat rivale, Renova dhe Teteksi. http://bit.ly/1HRGOrp

 

5 gusht Futbollisti shqiptar Agim Ibraimi me një paraqitje të mrekullueshme në ndeshjen e kualifikimeve për Ligën e kampioneve, ka shënuar dy gola për ti dhënë ekipit të tij Maribor. http://bit.ly/147n3zF

 

8 gusht UEFA ka publikuar listën e ekipeve më të suksesshme në Evropë dhe në krye të saj qëndron fituesi i Champions League, Real Madrid. http://bit.ly/1tqJqeX

 

26 gusht Di Maria i bashkohet Unitedit, arrihet marveshja për 75 milionë euro. http://bit.ly/1tqJuLA

 

26 gusht Majlinda Kelmendi, ka arritur që ta mbrojtë titullin e kampionit të botës në xhudo në Kampionatin Botëror. http://bit.ly/1zpwSkj

 

30 gusht Duke filluar prej sot e deri më 14 shtator, në Spanjë do të organizohet veprimtaria e dytë më e madhe sportive për këtë vit, kampionati botëror në basketboll. http://bit.ly/1tqJGuh

 

31 gusht Roy Ferençina nuk është më trajner i Shkëndijës. Drejtuesit e klubit dhe tekniku kroat kanë vendosur të ndërpresin bashkëpunimin http://bit.ly/1tqJKtU

 

                                                 SHTATOR

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 shtator Xhemaili dhe Pandev, “Sulltanat” e Stambollit http://bit.ly/1EuxHQU

 

2 shtator Shabani dhe Luma përforcojnë Shkupin http://bit.ly/1toFMSE

 

3 shtator Argjentina ia merr titullin Gjermanisë http://bit.ly/1H4C4Ab
4 shtator Kozniku në pankinë, Mustafi drejtor http://bit.ly/1xoixXh
10 shtator Dy shqiptarë në 11-të më të mirët e Euro 2016 http://bit.ly/1xoiI4T

 

12 shtator Liria largohet nga Liga e Parë e basketbollit http://bit.ly/1vAiqoj

 

14 shtator Amerikanët e mbrojtën medaljen e artë të fituar katër vjet më parë, pasi në finale të Botërorit të Spanjës fituan lehtë kundër Serbisë. http://bit.ly/1EuyK3u

 

15 shtator Liga e Kampioneve sivjet me 10 shqiptarë http://bit.ly/1Bdsura

 

26 shtator Mustafi debuton me fitore te Valencia http://bit.ly/1rrcKjS

 

30 shtator Mposhtet Barcelona, PSG mundet edhe pa Ibrën http://bit.ly/1Eu7hib

 

                                              TETOR

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
2 tetor Sneijder refuzon Manchester Unitedin http://bit.ly/1EuYkoV
3 tetor Serbia bllokon Plisat dhe Shvercerat! http://bit.ly/1BfczIq

 

3 tetor Ferrari, largohet Alonso, në vend të tij Vettel http://bit.ly/1wtem8o

 

6 tetor Di Maria shumë i kënaqur te Mançesteri http://bit.ly/1JVkm4w

 

8 tetor Michael Schumacher do t’i kthehet jetës normale për një kohë të shkurtër thotë Jean Todt. http://bit.ly/1A0sZVS

 

11 tetor Shqipëria e pamposhtur në Elbasan, mbetet lider http://bit.ly/13BgQuJ

 

14 tetor Kapiteni Lorik Cana ka sqaruar grushtet e shpërndarë për serbin që hyri në fushë për të goditur futbollistët shqiptarë. http://bit.ly/1EuZFMq

 

23 tetor Michel Platini e ka dhënë edhe një mesazh para vendimit të fundit për ndeshjen Serbi-Shqipëri. Presidenti i UEFA-s ka thënë se të dy vendet le të bëhen gati për dënime të ashpra. http://bit.ly/146tXFm

 

25 tetor Shkodran Mustafi, shqiptari i cili u transferua nga Sampdoria tek Valencia këtë sezon, ka shënuar edhe golin e tij të parë me fanelën e lakuriqëve. http://bit.ly/1AbI1cy

 

29 tetor Nën titullin: ‘Zemra dhe shpirti i Rusisë’, kjo emblemë do të përdoret për Botërorin i cili pas katër vjetësh zhvillohet në Moskë. http://bit.ly/1D0MLkP

 

                                               NËNTOR

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 nëntor Renova ka shënuar fitore në derbin tetovar, duke e mundur Shkëndijën me rezultat 1:0 në kuadër të xhiros së 14-të në Ligën e Parë të futbollit në vend. http://bit.ly/1x9vxB6

 

2 nëntor Në kampionatin shtetëror të mbajtur të shtunë në Shtip, mundësit shkupjan dominuan plotësisht, duke fituar bindshëm pozitën e parë, me gjithsej 56 pikë, plotë 30 më shumë se ekipi I dytë, organizatori Ballkaneci. http://bit.ly/1vAXCgm

 

4 nëntor Blateri fajëson UEFA-n për incidentin Serbi – Shqipëri http://bit.ly/1x9vCos

 

7 nëntor Mbrojtësi i Valencisë, gostivarasi Shkodran Mustafi, është ftuar nga përzgjedhësi i Gjermanisë, Joachim Low http://bit.ly/146FowA

 

12 nëntor Peshëngritësi shqiptar, Daniell Godelli është shpallur kampion bote në peshëngritje. http://bit.ly/1xXJCTL

 

13 nëntor Romela Begaj, “kopjon” Godellin, shpallet kampione bote http://bit.ly/146FtR3

 

17 nëntor Kroatët e shqiptarët tifozllëk të përbashkët ndaj Italisë http://bit.ly/1x9vLYN

 

22 nëntor Skuadra e Ligës së Dytë Shkupi ka festuar titullin e kampionit vjeshtor, ndërsa tifo grupi “Shvercerat Shkup” e festuan 25 vjetorin e themelimit. http://bit.ly/1AbMZ9p

 

22 nëntor Messi me tre gola, arriti të thyej rekordin e golashënuesit më të mirë në histori të La Ligas me 253 gola, duke lënë pas tij Zarran me 251 gola. http://bit.ly/1JVsAJH

 

30 nëntor Nuk ka ekip hendbolli që i ndalë vashat nga Çairi http://bit.ly/1H5jFmD

 

                                               DHJETOR

Data / Muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 dhjetor Gashi e kalon Sadikun në listën e golashënuesve të Zvicrës http://bit.ly/1HRN9D0

 

2 dhjetor Trajneri i Shkupit, Zekirja Ramadani ka thënë se titulli i kampionit vjeshtor është meritë e të përzgjedhurve të tij. http://bit.ly/1taRjiO

 

2 dhjetor Goli i Abdurrahimit në mesin e 5 më të mirëve të UEFA-s. http://bit.ly/1Be1rMq

 

5 dhjetor Manchester United ka nisur t’i bëj planet qysh tash për sezonin e ardhshëm. Ekipi nga Old Traffrod, po mendon ta përforcoj skuadrën me lojtarë cilësor. http://bit.ly/1tqOoZ6

 

6 dhejtor Ekipi i Renovës i udhëhequr nga Qatip Osmani ka siguruar kualifikimin në gjysmëfinalen e Kupës së Maqedonisë. http://bit.ly/1xYJuTY

 

7 dhjetor Lionel Messi nuk ka të ndalur dhe nuk ka dyshime se argjentinasi i është kthyer formës së lartë që e ka shoqëruar qe disa vite. http://bit.ly/1HRNBBt

 

9 dhjetor Kosova u bë anëtare e re e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar. http://bit.ly/1xYJzat

 

11 dhjetor Doping, ‘tërmet’ në peshëngritjen shqiptare, Godelli e Pulaku pozitiv në testin e pare. http://bit.ly/13CrmSs

 

14 dhjetor Shkëndija vizitohet nga gazetarët e L’Equipe’ http://bit.ly/1vk00XX

 

15 dhjetor Në Nyon të Zvicrës është hedhur shorti i Ligës së Kampionëve. 16 skuadrat e mëdha evropiane kanë mësuar kundërshtarët e tyre në 1/16 e finales të Ligës së Kampionëve. http://bit.ly/1COmLMb

 

16 dhjetor Si në çdo fundvit edhe kësaj radhe Serie A ka zgjedhur lojtarët më të mirë për pozitat e tyre përkatëse, trajnerin si dhe ekipin e viti. http://bit.ly/13Cry4a

 

18 dhjetor Interi është në bisedime me anësorin e Manchester United, Adnan Januzaj. http://bit.ly/1zpA2EL

 

19 dhjetor Mbrojtësi shqiptarë, Naser Aliji duket se ka vendosur t’i kthej shpinën Zvicrës dhe t’i bashkohet Kombëtares shqiptare, raporton tabloidi zviceran Blick. http://bit.ly/1xrPntt

 

19 dhjetor Abidal i jep fund futbollit aktiv http://bit.ly/1COmTvf
20 dhjetor Super Real Madridi, më i miri në Botë http://bit.ly/1xrPsNG
20 dhjetor Boskieri junikas që përfaqëson Gjermaninë, Robin Krasniqi, ka triumfuar në duelin kundër Dariusz Sek. http://bit.ly/1H79JJw

 

22 dhjetor Messi më shumë gola se Ronaldo në 2014 http://bit.ly/1Bhj6CA

 

22 dhjetor Hasi dhe Shaqiri trajnerët më të mirë shqiptar http://bit.ly/1xYK4RF

 

23 dhjetor Shkëndija angazhon përforcimin e parë për vitin e ardhshëm, duke firmosur kontratë dy vjeçare me futbollistin e talentuar Besir Demirin. http://bit.ly/1xrPXr4

 

23 dhjetor Agim Ibraimi përsëri më i miri në Maqedoni http://bit.ly/13Csjdv

 

26 dhjetor “BILD” e shpallë Mustafin si fitues të vitit! http://bit.ly/1zL4qi0

 

27 dhjetor Milani e bëri transferimin e pare. http://bit.ly/1HRPJcc

 

 

Lajme të ngjashme

Back to top button