fbpx

Shqiptarët mbushin rrugët e Nju Jorkut me flamuj (Foto)

Vetëm një ditë na ndan nga 102-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë dhe atmosfera nuk ka përfshirë vetëm trojet shqiptare, por edhe rrugët e Nju Jorkut.

Portali amerikan “silive.com” raporton se bulevardi “Hylan” në Nju Jork është mbushur me flamuj shqiptarë me rastin e 28 Nëntorit, por pa lejen e bashkisë.

Në krah të tyre ndodhen të varur edhe flamujt amerikanë. Megjithatë, sipas të njëjtit burim amerikanët nuk kanë kuptuar asgjë pasi nuk e njohin flamurin shqiptar.

Thuhet se flamujt u kanë rënë në sy zyrtarëve të zonës të cilët kanë deklaruar se për të bërë një gjë të tillë duhet leje e veçantë.

Sipas banorëve të zonës, flamujt janë vënë natën për t’u shpëtuar syve të autoriteteve.

Por zyrtarë të bashkisë kanë thënë se vendosja e flamujve ka marrë miratimin e minibashkisë pas një kërkesë të komunitetit shqiptaro-amerikan të kësaj zone. /Shekulli

Flamuj shqiptar në New York
Flamuj shqiptar në New York
Flamuj shqiptar në New York
Flamuj shqiptar në New York
Flamuj shqiptar në New York
Flamuj shqiptar në New York
Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close