fbpx

Gjermania i thotë JO njohjes së Palestinës

Pas njohjes së Palestinës nga qeveria zvicerane, nga parlamneti britanik, ai spanjoll dhe irlandez dhe një hapjeje të kujdesshme ndaj kësaj teme nga Italia, nga Gjermania ka ardhur një “Jo” e thatë.

Vetë Angela Merkel ka thënë se është një gjest politik joproduktiv njohja e shtetit palestinez.

“Njohja e Palestinës në mënyrë të njëanshme nuk na çon në rrugën e njohjes së dy shteteve”, deklaroi kancelarja gjermane në Berlin.

Kancelarja gjermane theksoi se Gjermania është e vendosur të mbajë gjallë dialogun mes dy palëve, pra mes izraelitëve dhe palestinezëve, por nuk foli për ndonjë njohje të mundshme të shtetit palestinez nga Berlini zyrtar./albeu

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close