fbpx

I vetmi im

Duarlidhur nëpër shëllunga tymi

të përhumbur në dashuri

Nën dritat e pasionit

vitrinat e kuqe janë vetëm iluzion

E vërteta ime je ti.

Dora ime përvidhet mes gishtave të tu

Nën hënën që dremit si nuse

buzëqeshjet ushtojnë kalldërmave

Shpirti më çmallet me tëndin

Dashuria ime është një lum i rrëmbyeshëm

Sa mendon që mbytesh,

Del në sipërfaqe më fuqishëm.

Rendim bashkë duke shkundur dyshimin..

Prit pak! Më puth!

—Yjet bëhen pjesë e tokës..

Vazhdojmë..

Vetëm ne dy.

As qyteti nuk na zë për të madhe.

‘Të du be’

Më çmend, më hallakat.

Je vetëm i imi..

Të takoj vetëm ty!

Për ty do kaloja ditë në ferr dhe netë pa gjum.

Vetëm për ta dëgjuar buzëqeshjen më melodike në botë.

Vetëm për një çast kur hap sytë e shoh si duart e tua shpleksin flokun tim.

Për një prekje drithëruese..

Ia vlen gjithçka.

Dashuria ime është edhe si liqeni

E qetë, e butë dhe e pandryshuar

Pasqyrë e shpirtit të dashuruar

Ulu dhe vëzhgo si përhapen rrathët ritmike

Sa herë që në mua depërton shpirti yt.

Magjia jote përmbush zemrën time

Eci nëpër ëndërr me valixhen perlë

Në të, vetëm kujtimet lundrojnë.

Sa të bukura që janë.

Shumë.

 

Poezi nga Jeta Bardhi

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close