fbpx

Si të ndalojmë xhelozinë në një lidhje?

Asgje nuk mund ta vrase lidhjen me shpejt se sa xhelozia.Eshte nje ndjenje e bazuar ne frike qe ju ndjek gjithandej. Kjo gjendje ka me shume te beje me ju se sa me partnerin tend. Ndiq keto hapa per te ndaluar xhelozine ne lidhjen tuaj.

1-Duaje veten tende
Pasiguria e shton xhelozine.Kur ti nuk ndihesh mire me veten tende eshte e veshtire ta besosh se te tjetret mund te bejne.Ju projektoni keto dyshime mbi partnerin dhe keshtu ju beheni dyshues.

2- Mbyllni plaget
Në qoftëse ju kane braktisur apo tradhtuar ne te kaluaren ath duhet te falni dhe te vazhdoni perpara. Lereni te ike te shkuaren perpara se ajo të ju shkaterroje te ardhmen.

3-Besoni ne veten tuaj
Kini besim ne aftesite tuaja per te zgjedhur pertnerin i cili nuk do të i shkoje ne mendje të ju lendoje juve. Keni besimin qe ju mund te perballnoni cfardo qe te ndodhe.Lidhja perfshin edhe rrezikun dhe mund te lendoheni por ju do mbijetoni. Vetbesimi eshte antivirisi i xhelozise.

4- Boll e krahasuat veten me te tjetret
Ju kurre nuk do te ndiheni ne lartesine e duhur nqse ju e leni veten tuaj menjane Do jete gjithmone dikush me mire me e bukur por pikerisht ato gjerat e vogla te juaja ju bejne juve te vecante.

5- Fokusohuni ne ate cfare eshte jo ne ate cfare mund te ishte
Xhelozia shpesh eshte dicka e cila nuk ka ndodhur. Ju nuk keni as ku te bazoheni per keto mendime vetem ne pasigurine tuaj. Qendroni present ne lidhjen tuaj ne vend qe te shqetesoheni per situate hipotetike.

6- Besoni ne partnerin tuaj
Në qoftëse ju keni vazhdimisht frike se partneri juaj mund të ju tradhetoje apo te largohet nga ju. Xhelozia ju ben juve jo shume joshes.Ndaloni xhelozine ne lidhjen tuaj dhe ju do ndiheni me mire.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close