fbpx

Si të ulim presionin e lartë të gjakut në mënyrë natyrale

Tensioni i lartë vjen si pasoje e presionit te larte te gjakut, i cili mund të menaxhohet në mënyra të ndryshme që përfshijnë ilaçe ose ndryshime te mënyrës se jetesës. Mjeket mund t’ju japin një mal me ilaçe por mënyra me e mire është ajo natyrale.

1) Beni ushtrime fizike (te lehta)
Njerëzit që bëjnë rregullisht stërvitje, aerobi apo edhe thjesht ecje për të paktën 30 minuta në ditë mund të ulin presionin e gjakut.

2) Rrisni nivelin e kaliumit ne trup 

Ka shumë ushqime që janë të larta në përmbajtjen e kaliumit përfshirë këtu: patate të pjekura me lëkurë, banane, lëng portokalli dhe kosi.

3) Vendosni një limit mbi konsumimin e kripës
Njerëzit të cilët janë diagnostikuar me tension të lartë iu është kërkuar te shmangin konsumimin e tepërt te kripës.
4) Lini duhanin
Pirja e duhanit nuk ndikon drejtpërdrejt ne hipertension, por ajo shkakton një thumbim të përkohshëm në presionin e gjakut.
5) Ulni peshën e tepërt trupore
Humbja e peshës jo vetëm përmirëson vetë-besimin tek njerëzit, por ajo gjithashtu i ndihmon ata të ulin presionin e gjakut.
6) Pini më pak alkool
Nëse dikush do te pije më shumë se dy gota alkool (me përqindje te larte) në ditë, ajo në mënyrë të konsiderueshme, do te ndikoj ne rritjen e presionin te gjakut.
7) Mësoni teknikat mbi menaxhimin e stresit
Ka shumë mënyra që një individ mund të menaxhoje, stresin por disa mënyra janë më efektive se të tjerat. Hulumtimet në New Delhi kane zbuluar se joga dhe ushtrime të frymëmarrjes (ose ushtrimet kardio) kane një ndikim të rëndësishëm në uljen e presionit të gjakut.
8) Hiqni dore nga pijet me kafeine
Kafeina është e ngjashme me pirjen e duhanit e cila mund të shkaktojë thumbime afat-shkurtra në presionin e gjakut. Një mënyrë për të gjetur nëse dikush është i ndjeshëm ndaj kafeinë është për të kontrolluar presionin e gjakut para se ata te marrin një pije  me kafeine, dhe pastaj përsëri rreth një orë me pas.
Tags

Lajme të ngjashme

Një koment

Back to top button
Close