fbpx

Vërtet ne kemi Bajram e Pashkë, por…

“Vërtet ne kemi Bajram e Pashkë, por Shqiptarinë e kemi bashkë!”

Gjergj Fishta lindi në fshatin Fishtë të Zadrimës më 23 tetor 1871. Teolog, shkrimtar (poet e prozator), historian, pedagog, filozof, piktor (jo profesionist), deputet dhe mbrojtës i Shqipërisë në arenën ndërkombëtare. Është shqiptari i parë i kandiduar për çmimin Nobel.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close