fbpx

Kafja lufton obezitetin

Kafja mund të ndihmojë në parandalimin e obezitetit, pohojnë shkencëtarët, raporton ‘MailOnline’. Një studim i ri ka identifikuar një kompleks kimik në pijet me kafeinë, i cili ndihmon në parandalimin e disa nga efekteve të dëmshme të të qenit mbipeshë.

Cholorgenic acid, ose CGA, uli ndjeshëm rezistencën e insulinës dhe akumulimin e yndyrës tek minjtë, të cilët ishin ushqyer me një dietë me nivele të larta yndyre.

Ata zbuluan se CGA nuk ishte vetëm efektive në parandalimin e shtimit në peshë, ajo gjithashtu ndihmoi në mbajtjen në nivele normale të sheqerit në gjak dhe një mëlçi të shëndetshme.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close