fbpx

Si të kujdeseni për lëkuren e thatë?

Lekura e thate ka nevoje per kujdesje dhe hidratim , ( sit e jashtem, ashtu dhe te brendshem) dhe me mbrojtje. Ne periudhen e dimerore kur I ftohti te vret, kjo lloj lekure eshte me rebele te cahet , sidomos midis buzeve, ne hunde dhe ne zonen e vetullave.

Nese keni lekuren e thate duhet te jeni gjithmone te kujdesshme, qe te mos mungojne kurat me te pershtatshme.
Mbi te gjitha eshte e rendesishme te pini te pakten nje liter e gjysem uje ne dite. Jo shume rralle, ne fakt mendoni se e keni lekuren thate, por e verteta eshte se nuk po e hidratoni mjaftueshem.

Mbani mend te zgjidhni kremra te bollshem dhe ushqyes , per ta aplikuar ne mengjes dhe ne darke. Sapunet detergjentet dhe gjithcka qe perdorim per pastrimin e perditshem duhet te jete mjaft delikate, jo shume I ashper dhe jo shume me shkume, ne te kundert do te rrezikoni te acaroni me shume epidermen .

Duhet te jeni te kujdesshem  dhe me scrub-in javore: me mire te zgjidhni ato qe jane mjaft delikat.  Evitoni te efektuoni scrub-in me shume here ne jave ( me mire cdo 10 dite) dhe te insistoni neper zonat qe ju duket mjaft te ashpra.

Scrub-I ne nje lekure te thate mund te jete I rendesishem sepse eliminon qimet.  Mbani mend te hidratoni ne thellesi. Do te ishte mire te evitoni dhe maskat pastruese ose tharese (si argjila e jeshile). Mbani mend qe lekura e thate eshte delikate si ajo e nje femije te vogel .

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close