fbpx

3 vajra të mirë për rritjen e flokëve

– Vaj ulliri. Është i njohur si vaji më i mirë për rritjen e flokëve. Ai ushqen rrënjët e flokëve dhe nxit rritjen e fillesave të tyre. Vetëm ngrohni një sasi të vogël vaj ulliri në një enë. Shpërndani vajin në mënyrë të barabartë në të gjithë gjatësinë e flokëve, pastaj mbuloni kokën me një peshqir dhe lëreni për 20-30 minuta.

– Vaj rozmarine. Mjafton të ngrohni pak vaj ulliri së bashku me disa fleta rozmarinë në të, mundësisht, në një mikrovalë. Lejoni atë të qëndrojë për një kohë dhe tundeni. Vendosni këtë në një shishe dhe vazhdoni ta aplikoni, sa herë që flokët tuaj kanë nevojë për vajosje. Vaji rozmarinës rrit qarkullimin brenda kokës si dhe parandalon kancerin.

– Vaj kokosi. Masazhimi i kokës tuaj një herë në javë me vaj të ngrohtë kokosi do të ndihmojë vërtetë në reduktimin e humbjes së flokëve dhe nxitur rritjen. Një masazh me vaj kokosit gjithashtu ndihmon në ruajtjen e shkëlqimit dhe shëndetin e fillesave të flokëve. /noa.al

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close