fbpx

Virusi Wirelurker ka infektuar mijëra iPhone

Një virus i ri ka infektuar pajisjet që operojnë me platformat OS X dhe iOS. Virusi i quajtur “Wirelurker” është zbuluar nga ekspertët e sigurisë pasi ai infektoi qindra aplikacione Mac OS X tek Maiyadi Store, një dyqan virtual kinez për aplikacione në pajisjet Mac. Nëpërmjet shkarkimeve të aplikacioneve në këtë dyqan, ky virus mund të përhapet në pajisjet iMac dhe Macbooks.

Ekspertët e sigurisë tek Rrjetet Palo Alto kanë zbuluar programin e quajtur WireLurker, i cili mund të përdoret për të spiunuar përdoruesit. Ky virus ka prekur aktualisht qindra e mijëra përdorues në Azi.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close