fbpx

Ibraimi: Të jesh lider, ndjenjë e mrekullueshme

Tani më janë bërë dy ditë që reprezentacioni i Maqedonisë në futboll është grumbullar në Shkup për të zhvilluar përgatitjet para dy ndeshjeve kualifikuese EURO 2016, kundër Luksemburgut dhe Ukrainës, që i luan me 9 dhe 11 tetor.

Për këto dy ndeshje në reprezentacionin e Maqedonisë në mesin e futbollistëve të ftuar janë dhe gjashtë shqiptarë, ndërsa kësaj radhe për herë të parë do të paraqitet në fanellën e Maqedonisë edhe Arian Ademi, që ka lënë reprezentacionin kroat dhe i është bashkuar shqiptarëve të tjerë.

Por kur nga reprezentacioni është larguar Goran Pandev, rolin e liderit e luan Agim Ibraimi, i cili këtë epietet e ka marrë me plotë meritë, pasi vetë mediat e kanë cilësuar të tillë.

Ai për “Portalb” ka thënë se do të mundohet këtë ta tregojë me lojë dhe se më shumë i intereson loja kolektive.

“Është një ndjenjë e mrekullueshme për secilin lojtarë të jetë një lider, mirëpo unë mendoj se përsëri kryesorja është ekipi, se krejt varet se si ekipi e ngre një lojtar lart. E kam patjetër të them se shumë gjëra kamë mësuar edhe nga Pandevi, kur ishte në reprezentacion i cili ishte edhe një lider i vërtet dhe mua më vjen shumë keq që ai më nuk është në reprezentacion. Edhe një herë do e them se është një privilegj të jesh një lider dhe krah i fortë i reprezentacionit”, është shprehur Ibrahimi.

Gjithsesi Agimi ka folur edhe për ardhjen e Arian Ademit, me të cilin janë dhe në lidhje familjare (djem teze), për të cilin mes tjerash tha se do ta plotësojë një boshllëk të madh në reprezentacion.

Arian Ademi dhe Agim Ibraimi
Arian Ademi dhe Agim Ibraimi

“Sa i përket tezakut tim Arian Ademi, është një përforcim i madh, ku dihet se shumë vite me radhë na mungon një profil lojtari sikurse është Arian Ademi”, tha Agim Ibraimi, i cili po tregon formë të mrekullueshme me ekipin e tij Maribor në Ligën e Kampioneve dhe në kampionatin slloven.

Maqedonia do të luajë të enjten ndaj Luksemburgut në Shkup, ndërsa pas tri ditëve do të luajnë kundër Ukrainës. / Portalb /

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close