fbpx

Ebola mbërrin në Europë, rasti i parë konfirmohet në Spanjë

Konfirmohet rasti i parë me virusin Ebola në kontinentin europian.

Një infermiere spanjolle në kryeqytetin e Madridit, është infektuar nga sëmundja vdekjeprurëse, konfirmon “El Pais”.

Infermierja spanjolle ka rezultuar pozitive në të dyja testet e kryera, ndërsa ajo është infektuar nga një misionar i ardhur nga Sierra Leone, të cilin e kishte vizituar më 25 shtator.

Çfarë është Ebola?

Ebola, i njohur zyrtarisht si Ebola, ethe hemorragjike, është një sëmundje e rëndë e shkaktuar nga virusi Ebola që së pari u njoh në Afrikë në vitin 1976.

Simptomat e hershme mund të përfshijnë ethe, dhimbje koke dhe muskuj, dhimbje të fytit dhe dobësi, e ndjekur nga diarre, të vjella dhe dhimbje barku, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Në disa raste, sëmundja shkakton skuqjen e syve kuqe, hiccups dhe gjakderdhje të brendshme dhe të jashtme.

Deri në 90 % e njerëzve që janë të infektuar me Ebola vdesin prej tij, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë.

Shpërthimet kanë ndodhur në vendet afrikane, duke përfshirë Republikën Demokratike të Kongos, Gaboni, Sudan, Bregu i Fildishtë, Uganda dhe Republikën e Kongos.

Si transmetohet?

Njerëzit nuk janë ushtritë natyrore të virusit Ebola, dhe kjo është besuar se personi i parë në shpërthim u bë i infektuar nëpërmjet kontaktit me një kafshë të infektuar. Kafshët që janë raportuar me të dhe kanë përhapur sëmundjen tek njerëzit janë chimpanzetë, Gorillat , antilopat e pyjeve dhe majmunat cynomolgus, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Pasi një person është infektuar, sëmundja mund të përhapet nga personi në person përmes kontaktit me sekrecione me gjak, pështymë, mukusit ose të tjera. Në vendet ku Ebola ka ndodhur, sëmundja është e përhapur shpesh në mjedise të kujdesit shëndetësor ku punëtorët kanë pasur kontakt me pacientët dhe nuk veshin rroba mbrojtëse apo maska, thotë CDC. Ripërdorimi i gjilpërave të kontaminuara mund të përhapë sëmundjen.

Hulumtuesit ende nuk e dinë ku Ebola natyrisht banon. Studimet kanë treguar se lakuriqët e natës mund të jenë të infektuar me virusin dhe mbijetojnë pa simptoma të sëmundjes, sipas OBSH-së.

A ka ndonjë kurë?

Pacientët me Nr Ebola janë trajtuar me terapi mbështetëse, e cila përfshin balancimin e lëngjeve, duke ruajtur nivelin e tyre të oksigjenit dhe tensionin e gjakut, si dhe trajtimin e tyre për çdo infeksion të ndërlikuar, thotë CDC./ Shekulli

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close