fbpx

Gjermania dërgon ushtarë në Ukrainë për të luftuar rusët

Gjermania ka vendosur të dërgojë trupa ushtarake në Ukrainë që pas Luftës së Dytë Botërore.

Armëpushimi që shpesh është thyer mes forcave ukrainase dhe trupave separatiste ruse detyroi Angela Merkelin të dërgojë 200 trupa paqeruajtëse në rajonin e Donjeckut.

Analistët thonë se Merkel po përpiqet që me këto trupa të sigurojë më tepër mbështetje evropiane në Ukrainë dhe të përpiqet të ndalë Putinin për të krijuar republikë në lindje të vendit.

Edhe pse mes ushtarëve ukrainas dhe atyre pro-rusë ekziston një armëpushim, lufta mes tyre është e ashpër dhe nga përleshjet e shpeshta ka patur edhe viktima. /albeu

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close