fbpx

Suedia njeh Palestinën

Qeveria e re e qendres se majte suedeze behet vendi i pare europian qe e njeh shtetin e Palestines. Lajmin e konfirmoi per mediat kryeministri suedes Stefan Lofven. Per palestinezet iniciativa suedeze eshte plotesisht e mirepritur ne permbushjen e ambicieve te tyre. Asambleja e Pergjithshme e OKB-se, miratoi njohjen de-facto te shtetin palestinez por Bashkimi Europian dhe nje pjese e mire e vendeve te Unionit nuk e kane bere proceduren e njohjes zyrtare te ketij vendi.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close