fbpx

Bullgari, 15 persona humbë jetën nga shpërthimi në një fabrikë

Të paktën 15 persona kanë humbur jetën si pasojë e dy shpërthimeve në një fabrikë eksplozivi në veri të kryeqytetit Sofje. Kreu i forcave mbrojtëse civile Nikolai Nikolov tha se nuk ka shenja jete në vendin e shpërthimit. Tre gra, të cilat ndodheshin në ato momente në afërsi të fabrikës u plagosën, por u dërguan menjëherë në spital për të marrë mjekimin e nevojshëm. Punëtorët e fabrikës thonë se nuk janë në gjendje të hyjnë në fabrikë, pasi i tremben shpërthimeve të tjera. Megjithatë, zyrtarët e ministrisë së Brendshme vizituan fabrikën brenda natës, duke injoruar urdhrat dhe rregullat, duke u shprehur se nuk arritën të gjenin të mbijetuar. Shpërthimi i parë ndodhi rreth orës 17:00 të mërkurën e 1 tetorit, dhe i dyti më i madh në orën 21:45.
Fabrika ndodhet 120 km në veri të Sofjes dhe shkatërron rezervat e municioneve të vjetruara për ushtrinë bullgare. Ky nuk është shpërthimi i parë në fabrikë, pasi të tjera kanë ndodhur edhe në 2007 dhe 2010, por qe kanë shënuar vetëm të plagosur dhe jo viktima.

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close