fbpx

Raundi i ri i bisedimeve për çështjen e emrit, deri në fund të vitit

Raundi i ri i bisedimeve për çështjen e emrit duhet të mbahet në fund të vitit. Pas reagimit të Ministrisë së Jashtme greke se Nimic priste konfirmimin e palës maqedonase për t’i ulur palët në tryezë, ambasadori i ri në SHBA Vasko Naumovski zbardhi se takimet e radhës duhet të ndodhin në fund të këtij viti, por pa dhënë datë konkrete. Gjatë prezantimit të rolit të tij si ambasador i Maqedonisë në SHBA dhe negociator në çështjen e emrit, ai nuk kurseu akuzat ndaj Greqisë për siç tha mungesën e motivimit për zgjidhjen e emrit. 

“Në bazë të paralajmërimeve takimi i radhës në mes të përfaqësuesve të dyja palëve duhet të jetë në fund të vitit. Ne do të vazhdojmë t’i shpalosim mendimet dhe idetë tonë rreth çështjes së emrit. Në këto bisedime Maqedonia qaset me vullnet të mirë me qëllim që të kapërcehet dallimi rreth emrit, por përshtypja jonë është se tek fqinji jugor ka mungesë të motivimit për kapërcimin e këtij problemi”, deklaroiVasko Naumovski, ambasador i Maqedonisë në SHBA.

Megjithatë pak ditë më parë Ministria e Jashtme greke përgënjeshtroi akuzat e palës maqedonase për mungesë vullneti, dhe madje tha se Nimic pret përgjigje nga pala maqedonase për datën e bisedimeve. 

Lajme të ngjashme

Back to top button