fbpx

Netanyahu: Irani bërthamor, rreziku më i madh për botën

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ne fjalimin e tij ne Amsambele e Pergjithshme te OKB-së ka theksuar se Irani bërthamor është rrezik për mbarë globin, prandaj kapacitetet e saj bërathamore duhet të shkatërrohen.

Kreu i qeverisë izraelite e ka cilësuar Iranin, si shtetin me sistemin më të rrezikshëm sot në botë.

Me këtë argument, ai ka vlerësuar se andaj Teherani “nuk duhet më të prodhojë armët më të rrezikshme të botës”.

Ndërsa, për konfliktin në Gaza, sipas Netanyahut faji është i Hamasit, të cilët, “përdorin fëmijët dhe civilët si mburoja njerëzore”.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close