fbpx

Ja pse duhet ta konsumoni ftoin

Ftoi është një frut me shumë vitamina, por mbi të gjitha ka shumë vlera shëruese.

Përpos të mirave të këtij fruti, mjaft të dobishme janë edhe farat e tij të cilat përmbajnë vitaminë B17, e cila ka efekt antikancerogjen.

Ftoi mësë shumti përmban vitaminën C, por edhe vitaminën A, vitamina B1 dhe B2, si dhe niacinë.

Nga mineralet më shume përmban bakër, kalium, kalcium, magnez, natrium, hekur, sulfur dhe klor. Farat e ftoit janë të pasura edhe me yndyra.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close