fbpx

Kina miraton shitjen e iPhone 6

iPhone-i i fundit i kompanisë Apple mund të shitet tani në Kinë pasi kompania amerikane siguroi Pekinin se nuk do të ndajë informacionet me qeveritë e tjera.

Regullatori telefonik i Kinës miratoi shitjen e iPhone-it sot duke thënë se Apple premtoi të rregullojë reziqet potenciale të sigurisë në iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus.

Siguria pason njoftimet se Agjencia amerikane e Këshillit Kombëtar ishte në gjendje të hynte në serverat e kompanisë Apple duke përdorur programet sekrete të përgjimit.

Media shtetërore në Kinë ka akuzuar se produktet e Apple-it se kërcënojnë sigurinë në vendin komunist, njëkohësisht tregu më i madh i telefonëve inteligjentë në botë.

Në një deklaratë, Apple mirëpriti miratimin duke thënë se iPhone-ët e rinj do të jenë në treg në 17 tetor.

Lajme të ngjashme

Back to top button