fbpx

Obama, kritika ndaj lidershipit kinez

Administrata Obama i përshkallëzoi kritikat ndaj lidershipit kinez pas protestave pro-demokracisë në Hong-Kong, të shndërruara në një sfide aspak të vogel për autoritetin e Pekinit mbi ish-koloninë britanike. 

Por me nje sere çeshtjesh te tjera gjeopolitike ne loje, qeveria amerikane pritet te tregohet e kujdesshme ne qasjen e saj ndaj vendit komunist. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest percolli ne ëashington apelin e Shteteve te Bashkuara per vetepermbajtje, thirrje kjo e drejtuar te dyja paleve.

“Autoritetet ne Hong-Kong duhet te bejne kujdes, ndersa protestuesve iu kerkojme t`i shprehin ne menyre paqesore pikepamjet e tyre. sa per Pekinin, ai duhet te lejoje zgjedhjen e kandidateve qe jane perfaqesues te popullit dhe te respektoje vullnetin e votuesve. legjitimiteti i shefit ekzekutiv te ketij territori do te tkurret ndjeshem pa nje vote te ndershme sic e parashikon dhe ligji aktual”, tha Earnest.

Me mijera protestues vazhdojne te mbajne te bllokuara rruget e Hong-Kongut ne shprehje te pakenaqesise ndaj vendimit te qeverise kineze per t’i lejuar pjesemarrjen ne zgjedhjet rajonale te 2017-tes vetem kandidateve te miratuar prej saj. Policia perdori gazin lotsjelles per te shperndare turmat qe mbajne te pushtuar distriktin financiar, ne shperfillje te plote te paralajmerimeve per t’u larguar nga ajo zone.

Pkini zyrtar i konsideron demonstratat pro-demokracise te paligjshme. Edhe pse kerkoi vetepermbajtje nga te dyja palet, Earnest theksoi se Shtetet e Bashkuara kanë qenë të qarta në mbështetjen e tyre për votuesit në Hong Kong në zgjedhjet e ardhshme, ashtu siç e perkrahin pa hezitim të drejtën e universale të popullit të Republikës Popullore të Kinës për të votuar. / TCH

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close